Sr. No. | Panel | Speakers |
1. | Contribution of India towards WW 1
8th Dec Venue A 1000-1100 hours |
1. Sqn Ldr Rana Chhina – Moderator
2. Prof David Omissi, Univ of Hull 3. Prof Anju Suri, Panjab Univ 4. Santanu Das 5. Capt Amarinder Singh 6. Lt Gen NS Brar
|
2. | Indian Cavalry Charges of WW1 and the Gallipoli Campaign
9th Dec Venue A 1430-1530 hours
|
1. Lt Gen TS Shergill – Moderator
2. Tony McClenaghan 3. Lt Gen Aditya Singh 4. Brig MS Jodha 5. Brig Sukhjit Singh,MVC 6. Capt Amarinder Singh |
|
||
3. | The New Great Game
8th Dec Venue A 1600-1700 hours
|
1. Tilak Devasher – Moderator
2. Gurjit Singh, IFS 3. Jayadeva Ranade 4. Maj Gen BK Sharma 5. RK Kaushik, IAS |
4. | Wisdom of Spies
8th Dec Venue B 1600-1700 hours
|
1. Lt Gen Kamal Davar
2. AS Dulat, IPS 3. KC Verma, IPS – Moderator 4. Lt Gen Sanjeev Langer
|
5. | Role of Cross-Border Operations and Surgical Strikes
7th Dec Venue A 1200-1300 hours |
1. Gen DS Hooda – Moderator
2. Maj Maroof Raza 3. Lt Gen JS Cheema 4. Lt Gen NS Brar 5. Col Ajai Shukla
|
6. | Kashmir Quandary: Diagnosis and Remedy
9th Dec Venue C 1000-1100 hours |
1. Lt Gen SA Hasnain – Moderator
2. AS Dulat, IPS 3. Lt Gen Gautam Banerjee 4. Tavleen Singh 5. Lt Gen MC Bhandari 6. Lt Gen Satish Dua
|
7. | Over Hang of the Sino-India War of 1962 and Today
8th Dec Venue B 1000-1100 hours |
1. Maj Gen Govind Dwivedi,
2. Maj Gen PJS Sandhu – Moderator 3. Lt Gen JS Cheema 4. Kunal Verma 5. Claude Arpi
|
|
||
8. | Two Battles For Survival
Ferozshah 1845 Chillianwala 1849 9th Dec Venue C 1130-1230 hours
|
1. Capt Amarinder Singh
2. Amarpal Sidhu – Moderator 3. Lt Gen TS Shergill 4. Dr JS Grewal 5. Dr Indu Banga
|
9. |
The Battles of Delhi and Meerut, 1857 9th Dec Venue A 1000-1100 hours |
1. Sqn Ldr Rana Chhina – Moderator
2. Amaresh Mishra 3. Dr Amit Pathak 4. Manimugdha Sharma 5. Saiyid Zaheer Husain Jafri
|
|
||
10. | Cyber Warfare and Autonomous Lethal Weapon Systems
9th Dec Venue C 1430-1530 hours |
1. Lt Gen RS Panwar – Moderator
2. Lt Gen Arun Sahni 3. Maj Gen RK Arora 4. Lt Gen Sanjiv Langer
|
11. | Military Industrial Base and Make in India
8th Dec Venue B 1130-1230 hours
|
1. Col Ajai Shukla
2. Gen KJ Singh – Moderator 3. Gen VP Malik 4. Brig Khutub Hai 5. V Adm HS Malhi
|
12. | Special Forces: Force Multiplier for the Modern Military
8th Dec Venue C 1600-1700 hours
|
1. Saikat Datta
2. Brig Pradeep Sharma 3. Lt Gen Tej Pathak – Moderator 4. Vikramjit Singh 5. Col Jaideep Sengupta, VrC
|
|
||
13. | Punjabi – Poetry, Literature and Folk Forms Fostered by the First World War –
7th Dec Venue B 1200-1300 hours |
1. BubbuTir
2. Surjit Pattar 5. Dr Manmohan Singh, IPS 6Brig KS Kahlon 7Navjot Singh Sidhu
|
14. | Hindi – The Heroic Tradition (Vir Ras) in Hindi Poetry
7th Dec Venue C 1200-1300 hours |
1. Mrinal Pande – Moderator
2. Dr Gurmeet Singh, HOD, Hindi, PU – 3. Ashok Chakradhar 4. Prof Abhimanyu Singh Arha
|
15. | Armour Operations of the1965 War
8th Dec Venue B 1430-1530 hours
|
1. Lt Gen TS Shergill – Moderator
2. Lt Gen JS Cheema 3. Brig Khutub Hai 4. Brig JS Bhullar
|
16. | Air Power Lessons Learnt from the 1965 War and Their Implementation
9th Dec Venue B 1000-1100 hours |
1. Air Marshal Bharat Kumar- Moderator
2. AVM Manmohan Bahadur 3. Gp Capt RS Chhatwal 4. Jagan Pilanisetti 5. Pushpinder Singh
|
17. | Operations Trident and Python: The Karachi Raids, December 1971
9th Dec Venue B 1130-1230 hours |
1. Adm Arun Prakash – Moderator
2. V Adm HS Malhi 3. Cdre Srikant Kesnur 4. Cdr Arun Saigal 5. Brig RJS Dhillon
|
18. | Evolving Challenges in Indian Defence
8th Dec Venue C 1000-1100 hours
|
1. Lt Gen KJ Singh
2. Col PK Vasudeva 3. Gen VP Malik – Moderator 4. Vishnu Som 5. Dinesh Kumar 6. Lt Gen Aditya Singh
|
19. | Guerrilla Campaign of Maharana Pratap
8th Dec Venue A 1130-1230 hours |
1. HE The Governor
2. Prof Rima Hooja – Moderator 3. Maj Gen Randhir Sinh 4. Prof Abhimanyu Singh Arha 5. Lt Gen T S Shergill
|
20. | Evolving Indo-Pacific Concept: A Game Changer
9th Dec Venue B 1430-1530 hours
|
1. Adm Arun Prakash, PVSM, AVSM, VrC, VSM, ADC – Moderator
2. Lt Gen RK Sawhney 3. Lt Gen AK Singh 4. Lt Gen HPS Klair 5. Gurjit Singh, IFS
|
|
||
21. | Humanitarian Aid and Disaster Relief – Role of Indian Army
8th Dec Venue C 1130-1230 hours |
1. Lt Gen N C Marwah, PVSM, AVSM – Moderator
2. Lt Gen Satish Dua, PVSM, UYSM, SM, VSM 3. Dr.Awadesh Kumar Singh 4. Lt Gen Rajan Bakshi 5. Lt Gen Anil Chait |
22. | Information Warfare – The New Face of War
8th Dec Venue C 1430-1530 hours |
1. Lt Gen RS Panwar 2. Lt Gen Vijay Oberoi – Moderator 3. Lt Gen SP Kochar 4. Swati Chaturvedi 5. Lt Gen Sanjiv Langer
|
23 | Interactive Session with Vir Sanghvi – Valour, History, Politics and Media
8th Dec Venue A 1000-1100 hours
|
1.Capt Amarinder Singh
2.Lt Gen TS Shergill 3.Brig Justin Maciejewski 4.Col Ajai Shukla |
24 | Interactive session with Shekhar Gupta – Reporting from the War Zone
9th Dec
Venue A 1130-1230 hours
|
1.Vikramjit Singh
2.Barkha Dutt 3. Vishnu Som 4. Nitin Gokhale (Maybe)
|